İletişime Geçin: 0532 460 10 24

Kırkayak

Kırkayak

Kırkayaklar uzun vücut segmentli canlılar sınıfına girmektedir. Adlarından da anlaşılacağı üzere çok bacaklı bir canlı türüdür. Kendi türünde ise sınıfının belki de en çok rastlananıdır. Bacak sayıları ise bilinenin aksine standart bir şekilde kırktan ibaret değil; 350-400 lere kadar çıkabilmektedir. Bacak sayılarının fazla olması ise beraberinde hareket kabiliyetlerini artırmış ve hızlarını da artırarak kolaylıkla üreyebilme ve dağılabilme şanslarını doğurmuştur. Vücutları çift segmentli olan bu canlı türü benzer özellikler gösteren çıyanlar gibi vücutlarının altları segmentli ve her segmentte bir çift bacağa sahiptirler. İnsan sağlığını tehdit eden zehirli alt türleri olması ise; ciddi bir tehdit olarak görülebilmektedir.

Normal şartlar altında doğalarında insanlara yer yoktur ancak farklılaşan dünya ve hayvanların beslenme, çoğalma gibi alışkanlıklarını idame ettirebilmeleri gibi zorunluluklarından dolayı insanlar ile birlikte yaşamak zorunda olmaları savunma mekanizmalarının devreye girmesine neden olmakta ve insanları zehirleyen türlerine karşı önlem alınması gerekebilmektedir. Olası kırkayak ısırığının olduğu deri bölgesinde ciddi kızarıklıklar, morarmalar, şişlikler ve ağrı hissi oluşmaktadır. Bu tip belirtileri görülmesi durumunda ise yapılacak ilk işin en yakın sağlık birimine gidilmesi gerektiği de unutulmamalıdır. Özellikle vücudumuzdaki hassas bölgeler olan; gözlere, ağza, kulak yollarına teması ve ilerlemesi gibi durumlarda oldukça dikkatli olunmalı ve sağlık birimine gidilmede acele edilmelidir.

Olası zehirlerinin vücuda ve kana karışması derhal kesilmesi gerekirken, müdahalenin gecikmesi ise istenmeyen sonlara neden olabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan LAĞIM FARESİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

No votes yet.
Please wait...
metkim böcek ilaçlama böcek ilaçlama üsküdar whttp://www.bocekilaclamaistanbul.net/