İletişime Geçin: 0532 460 10 24

Tahtakurusu

Tahtakurusu

Tahtakurusu genel olarak hızlı bir şekilde erişkinlik düzeyine erişebilen böcek türlerindendir. Yaklaşık 2 ila 5 milimetre boylarında olmaları insanlar tarafından kolaylıkla fark edilebilmelerini engellemekte ve evlerde dahi görülebilmesi olası ve mümkün olabilmektedir. Beslenme alışkanlıkları arasında etçillik ve doğalarında insanların olmayışı direkt olarak tehlikeli bir böcek türü olmamasını işaret etse de; taşımakta oldukları mikroplar ve olası saldırı halinde olduğunu düşünmesi gibi durumlarda ısırmaları ile tehlikeli olabilmektedirler. İnsan sağlığı açısından hijyenik olmayan bu hayvanlara dikkat etmekte fayda olacağı kesindir. Olası ısırmaları durumunda ise deride kızarıklık, şişkinlik ve kaşıntıya neden olmakta ve her kaşıma esnasında taşımış olduğu mikropların deri içine nüfuz ederek yayılmasına da neden olabilmektedir.

Yine diğer zararlı noktaları ise adından da anlaşılacağı üzere tahta yani ahşap zemin ve mobilyalarda ciddi hasarlara neden olabilmektedirler. Eşyaları kullanılamaz hale getirebilmekte olan tahtakurularının çok ciddi boyutlarda maddi hasarlara neden olduğu görülmüştür. Gerek ahşap zeminli meskenlerde, gerek mobilyaların ahşap yüzeylerinin içlerine yerleşerek uzun süre hayatta kalabilen bu canlı, yumurtlama sürecinde hızlı bir şekilde üreyebilmekte ve yumurtadan çıkan yavruları direkt olarak ahşap ve tahtalara saldırırcasına beslenmeye başlamaktadır. Hal böyle olunca neden oldukları da hasar ve zayiatları hızlı bir biçimde artmaktadır.

Vücut yapıları 6 adet gövdenin her iki yanında eşit hiza ve sayıda bacaktan ve sert, geniş bir kabuktan ibarettir. Ayrıca baş bölgesinde iki adet antenleri ise alıcı ve algılayıcı görevi görmektedir.

Bir önceki yazımız olan LAĞIM FARESİ başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

No votes yet.
Please wait...
metkim böcek ilaçlama böcek ilaçlama üsküdar whttp://www.bocekilaclamaistanbul.net/