İletişime Geçin: 0532 460 10 24

Fare İlaçlama

Fare İlaçlama

İstanbul ilaçlama sınırları kapsamında en yoğun olarak ortaya çıkmakta olan haşere türlerinden bir tanesi de fareler olarak görülmektedir. Fareler farklı özelliklerde, boyutlarda görülebilen tehlikeli bir haşere türüdür. Ön plana çıktığı bu özellikleri itibariyle insanların ekonomik düzenlerini ve daha da önemli olarak sağlıklarını tehdit ederler. Bu açıdan bir ortam içerisinde farelerin barınmasına engel olmak çok önemlidir.

Farelerin genel özelliklerine sırasıyla değinelim. Bir farede en çok görülmekte olan özellik kemirgen diş yapısıdır. Bunun yanı sıra vücutlarının çok esnek olması da dikkat çeker. Mesela kendilerinin 3’de biri kadar genişlikte olan, yalnızca kafalarının sığabileceği delikler içerisinden geçebilme yeteneklerine sahiptirler. Boyutları 5 ila 60 cm arasında farklılık gösterir. Ayak yapıları da çok güçlüdür. Bu açıdan çok dik yüzeyleri tırmanabilirler. Örneğin ağaçlara tırmanan fareler, evlerin balkonlarına, çatılarına, camlarına uzanan dalları eve varış yolu olarak da kullanabilmektedirler.

Fare kaynaklı zararlar kendi içerisinde üç farklı kategoriye ayrılmaktadır. Bunlardan en önemlisi sağlık konusuyken diğerleri insan psikolojisi ve ekonomik düzenin bütünlüğüdür.

Fare ilaçlama kirli özelliklerin, mikrop türlerinin yoğun olarak görüldüğü alanlar içerisinde yaşaması itibariyle kendi de bir mikrop taşıyıcısı rolünü üstlenmiştir. Salgın hastalıkların başlıca sebebi olan, insan hayatı boyunca kalıcı sorunlar oluşmasına neden olan hastalıkları tetikleyen farelerden uzak durulmalıdır.

Görüntü açısından da hoş bir özelliğe sahip olmayan fareler kendilerini gören insanların derin korkular yaşamasına neden olurlar. Bu açıdan psikolojik olarak zararlı oldukları tespit edilmiştir.

Ekonomik olarak ise depolar içerisinde yer alan gıdaların bozulmasına neden olmaları, yetiştirilen bitkilerin tahrip edilmesi gibi durumlara yol açmaları nedeniyle zararlılardır.

Fareyle mücadele yolları içerisinde alınabilecek doğal önlemler oldukça kısıtlıdır. Bu önlemler ancak farenin bir ortama girişine engel olmak amacıyla uygulanabilir. Ancak söz konusu alana fare girişi gerçekleşmişse söz konusu haşere ilaçlama türüyle ancak kimyasal yollarla mücadele edilebilir. Farelere karşı kullanılacak olan kimyasal ilaçlar zehirli özelliklere sahip olmaları nedeniyle insan sağlığı açısından da tehlikeli olabilirler. Bu durum gereği kimyasalların uygulanışında en ufak bir yanlış söz konusu olmaması gerekir. Ancak bu konuda gerekli tüm eğitimleri görmüş, gerekli tecrübeyi kazanmış yasal istanbul ilaçlama hizmet sertifikalarına sahip kişi ve gruplar en etkin ölçülerde, garantili mücadeleyi sürdürebilir.

metkim böcek ilaçlama böcek ilaçlama üsküdar böcek ilaçlama