İletişime Geçin: 0532 460 10 24

Köstebek

Köstebek

Köstebek, kendi çabaları sonucunda kazdıkları tünellerde yani toprak altında yaşam sürdüren canlılardır. Bazı köstebek türleri suda yaşarken bazıları yarı kara yarı su halindeki ortamlarda yaşarlar. Tamamen kürkle kaplanmış vücutlarında küçük gözleri bulunmaktadır. Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da görülen köstebekler yer altında bulunan omurgasız canlılarla besin ihtiyaçlarını karşılarlar.

Köstebeklerin Özellikleri

Üzerinde bulundukları toprakları eşerek veya kazarak yaşam sürmeyi benimsemiş canlılardır. Burun ve ağız kısmı hortum şeklinde uzamıştır. Gövdelerinin görünüşü silindir halindeyken, göz yapıları körelmiş bir haldedir veya deri altında kalmıştır. Diğer canlılarda olduğu gibi köstebeklerde kulak kepçesi bulunmaz. Kürek biçiminde genişleyen ön ayakları tam bir kazma aracı şeklindedir. Ön ve arka kısımda parmak sayıları 5’dir. Ön ayaklarda bulunan tırnakları da köstebeklerin kazı yapmasını kolaylaştıran en önemli unsurdur. Kısa haldeki postları sıklıkla kıllarla kaplanmıştır. Diş yapıları da oldukça keskindir. Neredeyse bütün köstebekler toprağın altında yaşarlar ve toprak yığınlarını yüzeye çıkarma özellikleriyle tanınırlar.

Köstebeklerin Zararları

Toprak altında yaşamayı seven köstebekler tarımsal açıdan zararlı hayvan olarak kabul edilmişlerdir. Köstebek tünel kazmaya devam ederek toprağın altyapısını bozar ve yeni ekilmiş olan bitkilerin zarar görmesine neden olur. Dolayısıyla bu durum ürün yetiştiriciliğinde verim düşmesine ve ekonomik anlamda büyük kayıplar yaşanmasına neden olur. Aynı zamanda bazı köstebek türleri açtıkları tüneller aracılığıyla bitki köklerinin olduğu yerlere ulaşmakta ve onlara zarar vermektedirler.

metkim böcek ilaçlama böcek ilaçlama üsküdar böcek ilaçlama istanbul