İletişime Geçin: 0532 460 10 24

Tıs tıs böceği

Tıs tıs böceği

Tıs tıs böceği, genellikle haziran ayında ortaya çıkmaya başlar ve Ağustos’a doğru çevrede sayısı artış gösterir. Bazı böcek türlerinin aksine tıs tıs böceğine soğuk dönemlerde pek fazla rastlanmaz. Bu yüzden çıkardıkları “tıs tıs” sesi sıcak günlerin habercisi olarak da nitelendirilirler. Ortalama 4cm boylarında olan alaca görünümlü bu böcek türünün renkleri beyaz ve kahverengi karışımı şeklindedir. İnsan elinin onlara temas etmesiyle birlikte tıs tıs sesi çıkardıkları için “tıs tıs böceği” olarak bilinmektedirler.

Yapışkan özelliğe sahip ayakları ve yüzeye tutunmalarını kolaylaştıran tüyleri sayesinde tutundukları her yerde asılı kalabilirler. Arka tarafta kısa, ön tarafta da uzun ayakları bulunur. Tıs tıs böceğinin eklem bacaklı böcek türleri arasında sınıflandırabiliriz. Kafaları ve gövde yapılarının arasında vücut şeridi bulunmaktadır.

Tıs Tıs Böceği Nerelerde Görülebilir

Öncelikli olarak yukarıda da belirttiğimiz gibi tıs tıs böceğiyle karşılaşabilmek için havaların sıcak olması gerekir. Bunun yanı sıra ağaç dallarında, bahçelerde, diğer bitkilerin üzerinde, evlerin balkonlarında, iç kısımlarında tıs tıs böceklerine rastlanır.

Havaların yeni ısındığı dönemlerde tıs tıs böceğinin sayısı oldukça azdır. Bu yüzden pek rahatsız edici oldukları düşünülmez. Fakat havalar ısınmaya başladıkça çevrede sayıları artar. Bu durumda çıkardıkları sesler rahatsız edici bir boyuta ulaşır ve bahçedeki bitkilere zarar verirler. Sayılarının normal değerlerin üzerinde artış göstermesi durumunda tıs tıs böceğine karşı önlem almak gerekebilir.

metkim böcek ilaçlama böcek ilaçlama üsküdar böcek ilaçlama istanbul